MENÜ

Valóban a gyümölcsök a legjobb vitaminforrások?

 

 

Frissítő csodaszer, kertünk üdesége, hiszen vitaminban gazdag, íze finom, maradéka lebomlik, természetes növényi eredetű. Magjáról új élet indul útjára. Az egészséges táplálkozás alapvető eleme. Általában ezt mondjuk a gyümölcsről. De valóban így van?

 

 

Egy biztos: a gyümölcs természetes táplálékunk. Az összes élelmiszer közül a gyümölcsökben van a legtöbb vitamin. A gyümölcsök tartalmazzák – a zöldségek mellett – az emésztésünkhöz szükséges élelmi rostokat is.

Mondhatnánk, hogy a tökéletesen érett, nyers gyümölcs ideális táplálékul szolgál az emberi szervezet számára, ugyanis ezt lehet a leghatékonyabban megemészteni.

De miért is nem mondhatjuk? A bejegyzés végére kiderül…

 

Természetesen most nem a multikban kapható, sokat utaztatott, félig zölden leszedett, és érlelés gyorsítóval kezelt gyümölcsökről beszélek, sőt a sokat permetezett, műtrágyázott változataikról sem. Ezeket jobb elfelejteni egy életre!

 

Nézzük inkább, hogy mitől is hasznos az a gyümölcs, ami helyben terem, és mik azok a vitaminok, amiket a szervezetünk „nem tud megunni”?

 

  • A boltban kapható gyümölcslével ellentétben, az elfogyasztott gyümölcs leve nem szalad át a szervezeten, hanem fokozatosan szívódik fel, anélkül, hogy terhelné a fontosabb szerveket.
  • Szénhidrát-, cellulóz tartalma jelentős, utóbbi a bélműködést segíti.
  • Ásványi anyagok, nyomelemek, szerves savak, illóolajok, ezek jellemzik még egy gyümölcs szerkezetét.
  • A lé nélküli gyümölcsöknek a fehérje- és zsírtartalma jelentős.
  • csipkebogyóban a C-vitamin együttesen van jelen egyéb antioxidáns hatású, egészségvédő molekulákkal, és fontos szerepet játszik az oxidatív stressz káros következményeinek kivédésében, ill. minden olyan élettani folyamat gátlásában (pl: öregedés és számos krónikus betegség), ahol a szabad gyökök bizonyítottan szerepet játszhatnak.
  • homoktövis termését tibeti gyógyítók már ezer éve alkalmazzák. Kiemelkedő C-vitamin tartalmának köszönhetően az immunrendszer védelmében és erősítésében játszik fontos szerepet, de gátolja a hajhullást, lassítja a ráncok kialakulását is.
  • A bogyós gyümölcsök mindegyike rendkívül sok C vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. A málnát cukorbetegségre, magas vérnyomás csökkentésére ajánlják.
  • szeder baktériumölő tulajdonságának köszönhetően jótékony hatással van a húgyutak betegségeire és a köszvényre is. Daganatos betegségek megelőzésére, daganatok növekedésének lelassítására is használják.
  • szilva az egyik legjobb vértisztító gyümölcsünk. Csökkenti a vérnyomást, serkenti az emésztést.
  • vörös sMegrendelésekzőlő antioxidáns hatásának köszönhetően védelmet nyújthat a rák, az érelmeszesedés és a szívbetegségekkel szemben, hiszen közömbösíti a szervezet számára káros szabadgyököket.

 

Régen a gyümölcs alapvető tápláléknak számított a legtöbb paraszti háztartásban. Főzték, sütötték, ették kenyérrel, vagy más étellel, keverték, szárították. Gyűjtötték erdőről, mezőről is, hogy egész évben ellássa őket fontos vitaminokkal.

A májusi cseresznyét követték a saláta félék, majd a meggy, alma, körte. A meggyet sütötték különféle tésztákba, savanyítottak is vele, leveseket, mártásokat főztek belőle. Azalmát víz helyett ették, hűsítő hatása miatt; a mezei munkát végző emberek, szívesen fogyasztották, s ették reggelire is, kenyérrel. Szerették a szilvát is régen, ételsavanyítónak használták (nyersen összenyomkodva, kevés vízzel feleresztve, megerjesztve fogyasztották, keszőcének hívták). De aszalták, és lekvárt is főztek belőle. Az őszi almák pedig télen is elálltak.

savanyú gyümölcsnek is megvolt a helye: a nem elég édes almát főzelékek savanyítására használták fel. Volt ahol a meggy, egres, éretlen szőlő íze savanyította a bab és lencsefőzeléket. A somot és a kökényt is kedvelték, s használták főzéshez is. Az alma ecetet is saját maguk készítették.

 

Alap élelmiszernek kellene számítania most is, tartósítószerek, adalékanyagok nélkül. Mégsem tekinthetjük annak, pedig közismert, hogy egészséges étrend esetén atápanyagok 80%-a nyers zöldségekből, gyümölcsökből és magokból kellene, hogy álljon.

 

Ezt te meg tudod oldani?

A Világ Antidopping Szövetségének a felmérése alapján az elmúlt 20 évben 70%-kal csökkent a zöldségek és gyümölcsök vitamin- és ásványianyag-tartalma.

 

Hírek

  • Jelentősen változik a kvótakereskedelem
    2012-05-23 11:10:39

    co2Költségvetési szempontból jelentős, mintegy 100 milliárd forintos nagyságrendű hatása lehet 2020-ig számolva a kvótakereskedelmi rendszer változásának. A szén-dioxid-piac szabályozása már hat éve befolyásolja a nagy kibocsátók környezetvédelmi megfelelését, az Európai Unió szén-dioxid-kibocsátás-kereskedelmi rendszerének (ETS) jövő évtől kezdődő harmadik fázisa jelentős változásokat hoz a szereplők számára.

    bővebben...

  • Ilyen kevés a Földön az ivóvíz
    2012-05-23 11:08:09

    Megdöbbentően kevés a Föld ivóvíz-készlete. Egy számítógépes grafika segítségével mutatjuk be, milyen arányban található a Földön édesvíz – vagyis mindaz, amit megihatunk. A kis kék gömb azt jelenti, hogy ennyi lenne a Föld vízkészlete, ha összegyűjtenénk egy helyre. Ez a vízmennyiség ugyan a Föld felszínének 71%-át beborítja, de összegyűjtve ekkora gömb lenne.

    bővebben...

  • Drámai klímaváltozást jósol a Római Klub
    2012-05-11 15:57:38

    Több aszályra és áradásra, a kártevők és az extrém időjárási események elszaporodására számíthat a bolygó az évszázad közepétől. A nemzetközi politikai kérdésekkel foglalkozó agytröszt, a Római Klub most közölte friss jelentését.

    bővebben...

  • Miért nincs ára a levegőnek?
    2012-05-11 15:46:17

    Lehetetlen pontosan megmondani, hány fős emberiséget bírna el a Föld, az viszont tény, hogy európai-amerikai fogyasztóból nincs szükség többre. A világ legrégebbi tudományos akadémiájának új jelentése szerint el kell felejteni a GDP-t, és szigorúan be kell árazni a természeti erőforrásokat.

    bővebben...

  • Barlang szalmával vagy természetes dombház?
    2012-05-04 22:04:58

    Kevésbé tudatos gondolkodásunkkal elszakadtunk a természettől, természetes környezetünktől, szinte kiváltunk belőle. Pedig a Földbolygónk részei vagyunk, ő táplál és vigyáz ránk, s ha észrevesszük, még beljebb is enged, télen meleggel, nyáron jóleső hűvös levegővel ölel körül. Ő adja a dombot, mi pedig kialakíthatjuk benne egyedi bionak is nevezhető földházunkat

    bővebben...

  • Nagycsalád, kis lábnyom energiatakarékossági verseny
    2012-05-04 22:02:02

    A GreenDependent Fenntartható Megoldások Egyesülete és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete 2010 májusában indította el a „Nagycsalád, kis lábnyom” című kampányát, mely a családokat, azon belül is a nagycsaládosokat célozza meg.

    bővebben...

  • Milyen az egészséges ivóvíz?
    2012-05-04 19:32:33

    A csapvíztől néhányan félnek, mások esküsznek rá, hogy nincsen abban semmi káros. És valóban, amikor rémisztő írásokat olvasunk amerikai forrásokból például a fluorról, majd kiderül, hogy a mi csapvizünkben nincs is fluor, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy errefelé minden rendben van.

     

    bővebben...

  • Valóban a gyümölcsök a legjobb vitaminforrások?
    2012-05-04 19:17:34

    Frissítő csodaszer, kertünk üdesége, hiszen vitaminban gazdag, íze finom, maradéka lebomlik, természetes növényi eredetű. Magjáról új élet indul útjára.

    bővebben...

  • Hogyan hasznosítsuk a konyhai hulladékot?
    2012-05-04 19:13:12

    Tavasz van, s megkezdődtek a lomtalanítások országszerte. Érdemes megszabadulni a „majd még jó lesz valamire” típusú tárgyaktól, dolgoktól.

    Nézzük mi mindenre jók az étkezések, főzések után megmaradt háztartási hulladékok, a komposztáláson kívül.

    Bővebben....

Asztali nézet