MENÜ

Hogyan hasznosíthatjuk a konyhai hulladékot kiskertünkben

Tavasz van, s megkezdődtek a lomtalanítások országszerte. Érdemes megszabadulni a „majd még jó lesz valamire” típusú tárgyaktól, dolgoktól.

Nézzük mi mindenre jók az étkezések, főzések után megmaradt háztartási hulladékok, a komposztáláson kívül.

 

  • Kávéfőzés után ne dobjuk ki a megmaradt kávézaccot. A savkedvelő növényeknagyon hálásak lesznek érte, ha „megtrágyázzuk” őket vele. Ilyenek pl. a rózsabokrok, rododendronok, azáleák, örökzöldek és kaméliák. Vigyázat, nem mindegyik növény kedveli, így a paradicsomra se tegyél belőle!

    Lehetőleg a hagyományos kávéfőzőkből származó vízzel átitatott őrölt kávét használjuk, ez ugyanis jóval gazdagabb nitrogénben, mint a kávéfőző gépben keletkező.

    Zöldségeink közül a sárgarépa magokat is keverhetjük kávézaccal, ha jóval több termést szeretnénk. A zaccra tapadt mag megkönnyíti magát az ültetést, és elriasztja a kártevőket, pl. a gyökérevő férgeket. A talajnak pedig kifejezetten hasznos a lebomló kávézacc.

    A kávé szagát nem csak a hangyák, hanem sokféle rovar sem szereti. Azokat a növényeidet, amiket szívesen látogatnak ezek az állatok, öntözd meg híg kávé oldattal.

     

     

    • Az említett savkedvelő növények, zöldségek közelébe szórjunk teafüvet, vagytea filtert, és takarjuk be földdel. Az eső vagy az öntözés bemossa a csersavakat a földbe, amelyet a rózsák különösen kedvelnek. Öntözhetjükhideg teával is őket, sok zöld levéllel hálálják meg gondoskodásunkat.

     

    • Csigák ellen kiváló természetes ellenszer a fahamu. A gyümölcsök közül például az eprek, s egyéb zsenge hajtások közé szórva megvédhetjük vele a termést kiskertünkben. Eső után, mindenképpen pótolni kell, ha megfelelő hatást akarunk elérni. A meztelen csigákat szó szerint felhabosítja. Hasonlóképpen felhasználható a meztelen csigák ellen még a konyhasó is.

      Az éti csigák is szeretik megdézsmálni a hasznos növényeinket. Őket – ha nem akarjuk bántani -, össze is szedhetjük, s kitelepíthetjük erdőre, mezőre, vagy feltehetjük magasabb madár látogatta helyekre. A rigók szívesen csemegéznek belőlük.

       

    • nyers tojás héját, összetörve szintén kiszórhatjuk a veteményesbe, azsenge hajtású zöldségek közé. Úgy is alkalmazhatjuk, hogy az összetört tojáshéjat betesszük hideg vízbe és egy hétig áztatjuk benne, majd ezzel a vízzel locsoljuk meg a növényeket. Sok vitamin és ásványi anyag oldódik ki a tojáshéjból, így a földet is táplálja, és nem utolsó sorban a csigákat is távol tartja.

     

    • halszálkákat is érdemes elásni a kertben, mert nitrogént és foszfort juttatunk vele a talajba.

     

     

    Nagyon sokan nem hasznosítják a zöld hulladékot, a gyümölcsök, zöldségek héját, csutkáját, a fák, bokrok ágait, leveleit. Pedig a konyhai maradéktól elkezdve a faleveleken át minden lebomlik, ami szerves. A tápanyagban gazdag földet idővel a többi növényünk feljavítására is felhasználhatjuk kiskertünkben. Mindössze egy félre eső sarok, néhány léc, vagy egy úgynevezett komposztáló edény, szükséges hozzá.

    A komposztot érdemes félévente, évente átforgatni, így az alatta található értékes földet máris használhatjuk. Növényeink nagyon hálásak lesznek érte és virágföldet sem kell vennünk tavasszal, hogy tápláljuk növényeinket. Megfelelően elkészítettkomposztból egy szép kertben sohasem lehet elég. Ne felejtsd el, hogy akörnyezettudatos kertgondozás része a kerti komposztáló is.

     

    Ha meg akarjuk védeni zöldségeinket a kártevőktől, ültessünk az ágyások körémetélőhagymát, büdöskét vagy levendulát.

    Csapadékosabb időszakokban az esővizet célszerű valamiben összegyűjteni főleg, ha nincs kút kiskertünkben. Az ereszcsatornák alá helyezett hordók pl. nagyon praktikus vízgyűjtő eszközök lehetnek. Jó szolgálatot tehetnek a nagy hőségben, amikor naponta kétszer is meg kell locsolnunk a növényeinket.

     

 

Hírek

  • Jelentősen változik a kvótakereskedelem
    2012-05-23 11:10:39

    co2Költségvetési szempontból jelentős, mintegy 100 milliárd forintos nagyságrendű hatása lehet 2020-ig számolva a kvótakereskedelmi rendszer változásának. A szén-dioxid-piac szabályozása már hat éve befolyásolja a nagy kibocsátók környezetvédelmi megfelelését, az Európai Unió szén-dioxid-kibocsátás-kereskedelmi rendszerének (ETS) jövő évtől kezdődő harmadik fázisa jelentős változásokat hoz a szereplők számára.

    bővebben...

  • Ilyen kevés a Földön az ivóvíz
    2012-05-23 11:08:09

    Megdöbbentően kevés a Föld ivóvíz-készlete. Egy számítógépes grafika segítségével mutatjuk be, milyen arányban található a Földön édesvíz – vagyis mindaz, amit megihatunk. A kis kék gömb azt jelenti, hogy ennyi lenne a Föld vízkészlete, ha összegyűjtenénk egy helyre. Ez a vízmennyiség ugyan a Föld felszínének 71%-át beborítja, de összegyűjtve ekkora gömb lenne.

    bővebben...

  • Drámai klímaváltozást jósol a Római Klub
    2012-05-11 15:57:38

    Több aszályra és áradásra, a kártevők és az extrém időjárási események elszaporodására számíthat a bolygó az évszázad közepétől. A nemzetközi politikai kérdésekkel foglalkozó agytröszt, a Római Klub most közölte friss jelentését.

    bővebben...

  • Miért nincs ára a levegőnek?
    2012-05-11 15:46:17

    Lehetetlen pontosan megmondani, hány fős emberiséget bírna el a Föld, az viszont tény, hogy európai-amerikai fogyasztóból nincs szükség többre. A világ legrégebbi tudományos akadémiájának új jelentése szerint el kell felejteni a GDP-t, és szigorúan be kell árazni a természeti erőforrásokat.

    bővebben...

  • Barlang szalmával vagy természetes dombház?
    2012-05-04 22:04:58

    Kevésbé tudatos gondolkodásunkkal elszakadtunk a természettől, természetes környezetünktől, szinte kiváltunk belőle. Pedig a Földbolygónk részei vagyunk, ő táplál és vigyáz ránk, s ha észrevesszük, még beljebb is enged, télen meleggel, nyáron jóleső hűvös levegővel ölel körül. Ő adja a dombot, mi pedig kialakíthatjuk benne egyedi bionak is nevezhető földházunkat

    bővebben...

  • Nagycsalád, kis lábnyom energiatakarékossági verseny
    2012-05-04 22:02:02

    A GreenDependent Fenntartható Megoldások Egyesülete és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete 2010 májusában indította el a „Nagycsalád, kis lábnyom” című kampányát, mely a családokat, azon belül is a nagycsaládosokat célozza meg.

    bővebben...

  • Milyen az egészséges ivóvíz?
    2012-05-04 19:32:33

    A csapvíztől néhányan félnek, mások esküsznek rá, hogy nincsen abban semmi káros. És valóban, amikor rémisztő írásokat olvasunk amerikai forrásokból például a fluorról, majd kiderül, hogy a mi csapvizünkben nincs is fluor, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy errefelé minden rendben van.

     

    bővebben...

  • Valóban a gyümölcsök a legjobb vitaminforrások?
    2012-05-04 19:17:34

    Frissítő csodaszer, kertünk üdesége, hiszen vitaminban gazdag, íze finom, maradéka lebomlik, természetes növényi eredetű. Magjáról új élet indul útjára.

    bővebben...

  • Hogyan hasznosítsuk a konyhai hulladékot?
    2012-05-04 19:13:12

    Tavasz van, s megkezdődtek a lomtalanítások országszerte. Érdemes megszabadulni a „majd még jó lesz valamire” típusú tárgyaktól, dolgoktól.

    Nézzük mi mindenre jók az étkezések, főzések után megmaradt háztartási hulladékok, a komposztáláson kívül.

    Bővebben....

Asztali nézet